משפחה בדרך להצלחה – טיפים להתנהלות נכונה בעסק המשפחתי

שתפו את התוכן על החברים שלכם:
Facebook
Twitter
LinkedIn

מאמר מוגש בחסות מ.ט.י חולון

אם את מנהלת עסק משפחתי את כבר בטוח יודעת ש"ללכת על קצות האצבעות" זו הגדרה עדינה למצב כזה. התנהלות בעסק משפחתי יכולה להיות מעייפת נורא ורצופת אינספור שיקולים לפני כל צעד, כי צריך להתחשב בדודה של הסבתא שלא תיפגע….
בעסק המשפחתי יש יתרונות ויש חסרונות אך יש רק דרך אחת תקינה להתנהלות נכונה ואפילו מהנה.

כשאת מתרגזת בעסק בגלל טעות שנגרמה ע"י הבן שלך, או גרוע מכך – הבן של אחיך, דילמת הפיטורין או אפילו הנזיפה נהיית קשה יותר כי באמצע נכנסים כל ה"לא נעים" ועוד שיקולים מיותרים שאין להם מקום בעסקים גם לא לרגע.
גם אם העסק כבר קיים וגם אם עומד לקום, יש לי מספר טיפים שאולי יעזרו לך לנהל להצלחה בלי להיות מסוכסכת עם חצי משפחה….

הפרדה מוחלטת

עסק משפחתי צריך להיות מנוהל כמו כל עסק, חשוב לעשות הפרדה ברורה בין נושאים הקשורים לעסק ונושאים הקשורים למשפחה. לכל דבר יש את הזמן שלו.
בכל עסק יש צורך להגדיר תפקידים. בעסק משפחתי החשיבות של הגדרת כובעים היא קריטית להצלחת העסק והצורך הראשון הוא הגדרת תחומים ותפקידים.

אם את אישה המנהלת את העסק עם בעלך, פעלי תמיד תחת ה"כובע" הנכון, אחרת תתקבל התוצאה היחידה אשר נובעת מערבוב – כאוס!
אם העובד שלך לא התעורר בבוקר והוא במקרה גם בנך, תחת כובעך כמנהלת יהיה לך קל יותר לפעול מבלי להפעיל שיקולים רגשיים מיותרים.
על כולם לדעת מבעוד מועד מה הוא כובעך כמנהלת וממה לצפות ממך ככזו מטוב ועד פחות טוב.
ברגע שתבהירי מראש מה את מוכנה לקבל ומה בשום אופן לא, ברגע שתצטרכי לפעול – לא תפתיעי אף אחד.
חשוב להתייחס אל שותפייך כאל שותפים עסקיים לכל דבר ולנהוג באחריות ובמקצועיות ולא לשאול את בנך, תוך כדי פגישת עבודה, מדוע לא סידר את החדר….

אל תשכחי כמובן להגיע הביתה ולשוב ולהיות אישה או אמא או בת משפחה לכל דבר, שכן לנהל את הבית תחת כובעך כמנהלת יכול להיות הרסני באותה מידה .

הגדרת תפקידים מראש

אין דבר כזה בעסק המשפחתי ש"כולם עוזרים לכולם". הגדרת תחומו ותפקידו של כל אחד הכרחית מכיוון שסדר הוא הבסיס להתנהלות עסקית ואין שום הבדל כאשר מדובר בעובד שהוא בן משפחה או עובד שכיר מחוץ למשפחה.

להיפך,הגדרה מדויקת של תפקידו של בן המשפחה תוכל לתייג אותו תחת כובע מסוים ורק משם עלייך לתקשר עימו. ואז, כשיש בעיה באזור שלו, אין בעיה להסתכל עליה יחד ולפתור אותה בלי לערבב אזורים אחרים או לחפש על מי להטיל את האחריות.

איך תדעי שהבן שלך לא מנצל את העובדה שהוא ה"בן של הבוס"?

חייבי אותו לתפוקה ומדדי זאת כל הדרך בעזרת גרף של סטטיסטיקות. כאשר בסוף השבוע יצטרך להתעמת עם הגרף, לא תהיה לו הזדמנות או אפשרות ל"חפף" ולנצל את מעמדו כבן משפחה. הוא יהיה מחויב תוצאה.

אין מקום לשיקולי דעת רגשיים. בן המשפחה אשר מעוניין להצטרף לעסק המשפחתי צריך לדעת מראש שיש גבולות והיתרים וכאשר הכל ידוע מראש אין בעיה. אני ממליצה להוציא תקנון של זכויות וחובות בעסק ולפעול אך ורק כפוף לתקנון.
התקנון ייתן לך כוח במקרה של הפרת חובה מסוימת, הוא יאפשר לך לאכוף את תפקידך כמנהלת בצורה חלקה, כי מרגע שהעובד חתם מראש שהוא מכיר ומסכים לתנאים מסוימים ולא עשה זאת, לך יש את כל הלגיטימציה לפעול וזה לעולם לא ייראה תמוה.

אל תרגישי לא בנוח להעיר, לתקן ולפעול תמיד משיקולים של טובת העסק. אם תארגני מראש את הכל בצורה מוגדרת וברורה, לא תצטרכי להתנצל כל הדרך אל ההצלחה…

מתוך עצמאי בשטח יעל לוטן מ http://www.lotan.org.il/

5/5